„Szlakami Powiatu Pabianickiego"

Tegoroczny X Rajd Pieszy „Szlakami Powiatu Pabianickiego” z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości został zorganizowany przez Zespół Szkół nr2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach we współpracy z oddziałem PTTK Pabianice i starostwem. Patronat Rajdu objął Starosta Powiatu Pabianickiego.

Na szlaki powiatu pabianickiego wyruszyło prawie 130 osób reprezentujących szkoły: ZS1, ZS2, ZS3, 2LO oraz piechurzy indywidualni. Rajd rozpoczęło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Legionisty.

- Pragnęliśmy w ten symboliczny sposób uczcić 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę – powiedziała Eliza Matusiak, komandor.

Kolejny, sportowy etap rajdu odbył się na terenie Parku Słowackiego. 4-osobowe drużyny wzięły udział w oryginalnej sztafecie, podczas której było zabawnie (jazda na dziecięcym rowerku) i ciężko (przerzucanie olbrzymiej opony). Najszybsza w tych zmaganiach była drużyna ZS2.

W tym samym czasie, w Muzeum Miasta Pabianic odbywał się konkurs wiedzy historyczno - geograficznej. Najlepiej obeznaną z geografią powiatu pabianickiego i historią odzyskiwania przez Polskę niepodległości okazała się drużyna z 2 LO.

Po zmaganiach piechurzy wyruszyli na szlak.

- Trasa rajdu prowadziła doliną Dobrzynki. Spacerowaliśmy wśród kwitnących pól i łąk przy sprzyjającej pogodzie. Młodzież potraktowała trasę zadaniowo i postanowiła jak najszybciej się z nią zmierzyć, ponieważ na mecie czekał na nich poczęstunek – mówi Joanna Ludwisiak, wicekomandor..

Na mecie w ZS nr 2 starosta Krzysztof Habura wraz z komandorem rajdu Elizą Matusiak wręczyli nagrody i wyróżnienia uczestnikom rajdu. Pani dyrektor 1LO Barbara Żwańska przejęła Puchar Przechodni Starosty dla swojej szkoły, która będzie gospodarzem kolejnego XI Rajdu Pieszego.

Na zakończenie, uroczystość umilił młodzieży gorący żurek, który przygotował Maksymilian Brzozowski, dzięki uprzejmości zakładów mięsnych Pamso.

Aleksander Duda