Miejsce:

Trasa: Gdańsk - Uppsala - Nordkapp - Alta - Tromso - Wyspy Lofoty - Kabelvag - Reine - Borg - Trondheim - Droga Trolli - Droga Orłów - Bergen - Stavanger - Oslo - Trelleborg - Świnoujście

Termin:

03 - 20.07.2016 r.
(18 dni)

Opis:

1 DZIEŃ    
Wyjazd z Pabianic/Łodzi do Gdańska. Wypłynięcie promem do Nynesham o godz. 18:00.

2 DZIEŃ    
Przypłynięcie do Nynasham o godz. 13:00. Przejazd do Uppsali, zwiedzanie miasta słynnego szwedzkiego uczonego Linneusza, m.in. zabytkowa katedra i kaplica (w której pochowana jest Katarzyna Jagiellonka), Uniwersytet w Uppsali. Posiłek i dalszy przejazd w kierunku campingu w Sondankyli (nocny przejazd).

3 DZIEŃ    
Przyjazd na camping w Sondankyli. Posiłek. Nocleg

4 DZIEŃ    
Przejazd przez Ivalo koło największego jeziora Finlandii Inari. Następnie przekroczenie granicy z Norwegią w Karigasniemi, przejazd Drogą Reniferów do Lakselv, a następnie wzdłuż fjordu Porsangen. Przejazd tunelem na wyspę Mageroya do campingu w Skasvag. Zakwaterowanie w bungalowach, odpoczynek. Wieczorem przejazd 15 km na Przylądek Północny - Nordkapp, gdzie rozciąga się wspaniały widok na morze i niezachodzące słońce. Powrót na camping.

5 DZIEŃ    
Odpoczynek - czas wolny, w godz. popołudniowych przejazd w kierunku Alty słynącej z ponad 2000 prehistorycznych rysunków naskalnych. Posiłek. Nocleg niedaleko fjordu Lyngen w Lyngeneidet z widokiem na słynne Lyngen Alps.

6 DZIEŃ    
Przejazd promem do Tromso zwanego "Paryżem północy" - zwiedzanie Katedry Arktycznej (wstęp płatny), możliwość zwiedzenia centrum Polaria. Przejazd w kierunku Lofotów do Orsvag-camping. Lofoty zostały uznane przez National Geographic za trzeci najpiękniejszy archipelag na świecie.

7 DZIEŃ    
Zwiedzanie Kabelvag, Svilvaer, czas wolny.

8 DZIEŃ    
Przejazd do Reine, miasteczka słynącego z pięknie usytuowanych domków na palach, zwanych "rorbu" oraz niezwykłego górskiego krajobrazu. Po drodze krótkie postoje w malowniczych miasteczkach Henningsvaer i Nusfjord. Po drodze zwiedzanie Muzeum Wikingów w Borg. Przerwa na poczęstunek - poznajemy smaki Lofotów. Powrót na camping.

9 DZIEŃ    
Przeprawa promem z Svolvaer do Skutvik. Przekroczenie Kręgu Polarnego. Wizyta w centrum turystycznym Polarsirkelsenterset niedaleko parku narodowego Svartisen. Przejazd do Trondheim. Nocleg.

10 DZIEŃ    
Zwiedzanie Trondheim, pierwszej stolicy Norwegii - Katedra Nidaros - największa średniowieczna budowla skandynawska i słynne miejsce koronacji norweskich monarchów, Stare Miasto z charakterystycznymi drewnianymi fasadami, most Gamle Bybro. Dalszy przejazd imponującą trasą widokową - Drogą Atlantycką uznaną za "norweską budowlę stulecia" do Andalsnes. Nocleg.

11 DZIEŃ    
Przejazd w stronę słynnej DROGI TROLLI z wieloma serpentynami i niezapomnianymi widokami. Dalszy przejazd w stronę znanej z uprawy truskawek doliny Valldal, położonej nad Norddalsfjordem. Krótka przeprawa promowa Linge - Eidsdal przez NORDDALSFJORD. Dalsza podróż w stronę słynnej DROGI ORŁÓW, a następnie przejazd tą trasą do Geiranger - jednej z najpiękniej położonych miejscowości w Norwegii. Postój w punkcie widokowym z widokiem na GEIRANGERFJORD, wpisany na listę UNESCO, oraz piękne wodospady, które spadają do niego z dużej wysokości, tworząc oryginalny spektakl. Dojazd do Lom, gdzie znajduje się "stavkirke", norweski kościół słupowy, następnie przejeżdżamy przez najwyższe pasmo górskie Europy Płn. Jotunheimen. Przyjazd na camping w Gaupne.

12 DZIEŃ    
Po śniadaniu dojazd do Kaupanger. Przejazd w stronę Sogndal, położonego nad brzegiem słynnego SOGNEFJORD. Rejs promem z Kaupanger do Gudvangen (2:20 h). Dojazd do Bergen, zwiedzanie targu rybnego na Torget, katedry z XIII w., romańsko-gotyckiego kościoła z XII wieku. Przejazd na camping - Lone.

13 DZIEŃ    
Po śniadaniu przejazd do Halhjem promem do Sandvigvag, lądem do Leirvik, tunelem Valevag do Stavanger - zwiedzanie XII wiecznej katedry i Starego Miasta, przejazd na nocleg.

14 DZIEŃ    
Po śniadaniu przejazd do Jorpeland, dalej promem, dojazd na parking, podejście (2h) na słynną Preikestolen - płaski taras skalny wiszący nad fjordem na wys. 600m. Powrót na camping.

15 DZIEŃ    
Przejazd do Oslo przez Kristiansand - krótkie zwiedzanie. Nocleg w Haraldsheim. Dla chętnych wieczorny spacer po Oslo np. do wybudowanego w kształcie góry lodowej gmach Opery, po którego dachu można chodzić.

16 DZIEŃ    
Zwiedzanie Oslo. W programie: nabrzeże Akker Brygge, monumentalny ratusz - symbol miasta, Teatr Narodowy, Pałac Królewski, parlament, katedra, słynny deptak Karl Johans Gate, Park Rzeźb Vigalanda będący częścią Frogner Parku. Zwiedzanie Muzeum statku polarnego Fram, łodzi Wikingów, Kon-tiki - do wyboru. Powrót na nocleg.

17 DZIEŃ    
Po śniadaniu przejazd w kierunku Trelleborga. Zaokrętowanie o 17:00 i nocny rejs. Przypłynięcie do Świnoujścia około godz. 24:00. Dalszy przejazd w kierunku Łodzi i Pabianic.

18 DZIEŃ    
5:30 przyjazd do Łodzi/Pabianic (6:00)


Uwaga: realizacja punktów programu może jeszcze ulec zmianie/modyfikacji również ze względu na dostępność promów.

Cena:

2.350 zł

Opłaty dodatkowe - 35 EURO + 150 SEK + 4.900 NOK

Świadczenia:

CENA OBEJMUJE:

- przejazd na całej trasie autokarem klimatyzowanym

- prom Gdańsk - Nynashamn

- prom Trelleborg - Świnoujście

- ubezpieczenie KL i NNW

- opieka pilota

- obiadokolacje (kuchnia trampingowa)

OPŁATY DODATKOWE - 35 EURO + 150 SEK + 4.900 NOK NA:

- 14 noclegów w bungalowach/hostelach

- 7 promów w Norwegii

- opłaty tranzytowe, autostrad i parkingów

- przewodników po Uppsali i Oslo

- wieczorny posiłek w Uppsali

- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

CENA NIE ZAWIERA:

- śniadań

Uwagi:

Biuro PTTK zastrzega sobie możliwość zmiany w programie imprezy organizowanej przez nasz Oddział z przyczyn od nas niezależnych. Z powodu niewystarczającej ilości zgłoszeń wyjazd może być odwołany  w terminie powyżej 14 dni przed rozpoczęciem imprezy. Impreza odbędzie się przy udziale min. 25 osób, w przypadku mniejszej liczby chętnych nastąpi zwrot zaliczki. Zapisy wraz z zaliczką w wysokości 500 zł/os.

Niniejsza oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w niej zawarte mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie przez organizatora.