RAJD ROWEROWY „OPERACJA ŁÓDZKA 1914 r.”

Wydatnego wsparcia finansowego udzielił Urząd Marszałkowski w Łodzi poprzez zakup 4 rowerów i 8 kasków

W dniu 7 czerwca 2014 roku Oddział PTTK Pabianice we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi i Towarzystwem Przyjaciół Pabianic, zorganizował po raz XIV Rajd Rowerowy. Rozpoczął się odbiorem okolicznościowego butonu i startem drużyn o godz. 1000 na Starym Rynku. Gośćmi Rajdu byli – p. Tomasz Dronka – dyrektor Wydziału Turystyki w Departamencie Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, starosta powiatu pabianickiego, prezydent miasta Pabianice i p. profesor Jan Berner – pomysłodawca tej imprezy masowej w mieście.

Ponad 800 uczestników Rajdu przejechało trasę Stary Rynek – P. Skargi – 20-go Stycznia – Grota Roweckiego – Orla – Wileńska – Toruńska – Jana Pawła II – Wiejska – Moniuszki – J. Kochanowskiego – Orla – J. Kilińskiego – Stadion MOSiR (Włókniarz). Długość trasy ok. 9 km. Najliczniej były reprezentowane wszystkie Szkoły Podstawowe i Gimnazja, a także ZS Ponadgimnazjalnych w 2 i 3, Zespół Szkół nr 5, Przedszkole Miejskie nr 8, grupa pracowników firmy Philips oraz rodziny i osoby indywidualne.

Najliczniejsze grupy to:
SP nr 13 – 146 osób
SP nr 1 – 84 osoby
Gimnazjum nr 3 – 115 uczestników
ZS nr 3 – 76 osób

Na mecie Rajdu uczestnicy otrzymali słodycze i soki, a następnie został przeprowadzony konkurs wiedzy o wydarzeniach z listopada i grudnia 1914 r. w Pabianicach i okolicy. Drużyny przy zapisie zgłosiły po jednym uczestniku konkursu. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą – otrzymali nagrody i okolicznościowe wydawnictwo oraz mapkę. Następnie wręczono puchary dla najliczniejszej reprezentacji Szkół Ponadgimnazjalnych – przekazał Starosta Powiatu Pabianickiego. Prezydent Pabianic uhonorował pucharem Przedszkole Miejskie nr 8, Szkołę Podstawową nr 13 i Gimnazjum nr 3 oraz najmłodszego uczestnika Rajdu Bartosza Ludwiczaka – rocznik 2010, który jechał pod opieką taty Piotra oraz najliczniejszą rodzinę – państwa Anetę i Tomasza Kisiel z córkami Amelią, Marią i synem Franciszkiem. Najwięcej emocji wzbudziło losowanie rowerów, kasków i latarek LED-owych. Rozlosowano 14 rowerów z których aż 4 ufundował Urząd Marszałkowski w Łodzi – wręczał je p. Tomasz Dronka – dyrektor Wydziału Turystyki. Pozostałe rowery ufundowały firmy i osoby indywidualne. Urząd Marszałkowski ufundował także 8 kasków – które z upoważnienia p. Marszałka wręczał prezes Pabianickiego Oddziału PTTK. Firma Philips – Oddział Pabianice ufundowała 5 latarek LED-owych – wręczał je p. dyrektor Marek Sobieraj.

Celem Rajdu było:

• Upamiętnienie 100 rocznicy Bitwy Łódzkiej 1914 r.
  • Poznanie wydarzeń z 1914 r. jakie rozegrały się w Pabianicach
  • Uświetnienie XXXVII Dni Pabianic
  • Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu