IX rajd pieszy "Szlakiem bitwy pabianickiej 7 wrzesnia 1939 r."

W dniach 28 i 29 września 2012 r. odbyły się imprezy organizowane przez Koło Krajoznawcze PTTK w Pabianicach, poświecone kolejnej rocznicy bitwy pabianickiej w 1939 r. Imprezy te objęte były patronatem honorowym i współorganizacją przez Starostę Powiatu Pabianickiego i Gminę Ksawerów.

W piątek 28 września uczniowie: Szkół Podstawowych nr 9, 14, 17 w Pabianicach, Szkoły Podstawowej w Dłutowie i Szkoły Podstawowej w Petrykozach, Gimnazjum nr 1, 2, 3, św. W. a Paulo w Pabianicach, Gimnazjum w Piątkowisku, II LO oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej wzięli udział w VII turnieju historycznym „Wojna obronna armii „Łódź” we wrześniu 1939 r.” 69. uczestników rozwiązywało test wyboru, zawierający 35 pytań związanych z wojną obronną i bitwą pabianicką. W tym samym czasie opiekunowie spotkali się z mieszkanką Ksaweowa Panią Janiną Bartoszewską, która opowiadała o dziejach Ksawerowa i okolic szczególnie o wydarzeniach z początku września 1939 r.

Nagrody książkowe, ufundowane przez Gminę Ksawerów, otrzymali:

I miejsce:
1. Mateusz Moskwin – SP nr 17
2. Michał Rosiński – Gimnazjum w Piątkowisku

II miejsce:
1. Piotr Szymczak – SKKT "Tuptuś" przy SP Dłutów
2. Tomasz Lech – SP nr 9
3. Jakub Merdała – SP nr 9
4. Kacper Drabikowski
5. Hubert Dworak – Gimnazjum nr 3

III miejsce:
1. Radosław Horwat – SP nr 17
2. Kacper Polc – SP nr 9
3. Wiktor Krawczyk – Gimnazjum nr 3
4. Barbara Jaworska – Gimnazjum w Piątkowisku
5. Andrzej Miszczak – Gimnazjum w Piątkowisku

Wyróżnienie:
1. Aleksandra Janeta – WTZ
2. Karolina Rosińska Szkoła Podstawowa w Petrykozach
3. Daria Sadurska – SKKT „Tuptuś” przy SP Dłutów
4. Magdalena Gmur – II L.O.
5. Miłosława Sysio – Gimnazjum nr 1

Spadek cukru w organizmie uczestnicy uzupełnili słodyczami ufundowanymi przez Starostwo.

W sobotę 29 września odbył się integracyjny rajd pieszy, w którym uczestniczyło ok. 260 uczniów Szkół Podstawowych nr 3, 9, 14, 17, Gimnazjum nr 2, 3, św. W. a Paulo w Pabianicach, a także SKKT "Tuptuś" z Dłutowa, Gimnazjum z Piątkowiska, SP 125 z Łodzi, WTZ, Środowiskowy Dom Samopomocy w Pabianicach, Zespół Szkół Specjalnych w Pabianicach. Zaraz na starcie uczniowie i ich opiekunowie musieli zdać egzamin z BRD czyli bezpieczeństwa ruchu drogowego pieszych, otrzymali słodycze na drogę i wyruszyli. Z opisu trasy uczestnicy dowiedzieli się nie tylko jaką drogą iść ale także mieli okazję poznać kilka obiektów zabytkowych i poznać ich historię. Po drodze czekały ich niespodzianki w postaci punktu sprawnościowego, uzupełniania opisu trasy, a na mecie jeszcze „sprawdzian” wiedzy z przyrody i z tego czego nauczyli się w czasie wędrówki.

Meta rajdu znajdowała się w Ksawerowie przy nowo odsłoniętym obelisku poświęconym pamięci żołnierzy 15 pp „Wilków” i innych jednostek Wojska Polskiego, którzy polegli w zasadzce pod Teklinem w nocy 7 września 1939 r. Hołd poległym oddano składając wiązankę kwiatów i zapalając znicz. Na mecie wręczone zostały nagrody zwycięzcom turnieju historycznego, a także statuetki, ze zdjęciem ksawerowskiego pomnika, najlepszym drużynom rajdowym: Szkole Podstawowej nr 9 z opiekunek Zbigniewem Niedzielskim, Gimnazjum w Piątkowisku z opiekunek Andrzejem Rogalą, II LO z opiekunem Rafałem Majem oraz Zespołowi Szkół Specjalnych nr 5 z panią Małgorzatą Rabiai. Na zakończenie uczestnicy otrzymali bigos i batoniki po czym rozeszli się do domów.